Dolmalık Patlıcan Kurutma

Dolmalık Patlıcan Kurutma 1 – patlican 1

İlk olarak patlıcan kurutmak için oldukça büyük patlıcanlar seçilmelidir. Patlıcanların acı olmamasına dikkat edilmelidir. Patlıcan kuru havası olan bir yer de kurutulmalıdır. Nemli havası olan iklimlerde kurumayacak küflenip çürüyecektir.

Kurutmak için Kullandığınız Patlıcanların İçini Atmayın !

Öncelikle patlıcanları güzelce yıkıyoruz. Daha sonra istediğimiz büyüklükte uç kısmından kesiyoruz ( ne kadar büyük dolma yapmak istiyorsak ) daha sonra sapını da kesiyoruz. Bir patlıcandan 2 tane dolmalık çıkıyor. ( baş kısmı ve ucu ) kestiğimiz patlıcanların içini bıçak ile ya da oyacak ile oyuyoruz. Çok fazla bastırmadan oyun gerekirse birkaç defa deneyin. Yoksa patlıcanlarınız delinir ( özellikle sap kısmında olan yerleri ). Patlıcanların içini oyduktan sonra sağlam bir ip ve iğneyle tam orta yerlerinden ( ağırlığı eşitlemek için ) diziniz. Dizdiğiniz patlıcanları güneşli yere aralıklı olarak asarak kurutun.

İçini Asla Atmayın

Patlıcanları oyduktan sonra asla iç kısmını atmayın. İçinden çıkardığınız kısımların büyük olanlarını bıçakla küçülterek bir bezin üstüne güneşe serin kurutun. Kışın çok güzel kuru patlıcan yemekleri yapabilirsiniz. Böylece bir patlıcandan birden fazla şekilde faydalanmış oluruz. Kuru patlıcan yemeği tarifi için göz atabilirsiniz. Kolay gelsin. AFİYET OLSUN . . .

You may also like...

Bir Cevap Yazın