Siyah Zeytin Yapımı

Siyah Zeytin Yapımı 1 – siyah zeytin 4

Zeytin kahvaltılarımızın vazgeçilmezidir marketten alınan zeytinler hep aynı renk ve tatta oluyorlar. Ev yapımı zeytin ise hepsi farklı renklerde ve farklı tatlarda oluyor, kimisi acı kimisi tatlı olabiliyor. Ev yapımı zeytini yemenin en güzel yanı da bu değil mi ? Evde içine ne koyduğumuzu bildiğimiz lezzetli zeytinler yapmak aslında çok kolaydır.

Siyah Zeytin Malzemeleri

Ölçüler 5 litre şişe içindir.

  • Siyah veya mor zeytin
  • 5-6 yemek kaşığı iri tuz
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 çay bardağı sirke
  • Yarım çay bardağı toz şeker
Siyah Zeytin Yapımı 2 – siyah zeytin 2
siyah zeytin

Siyah Zeytin Yapımı

Zeytinler yıkanarak bir bidona doldurulur. Üstüne tüm malzemeler eklenerek alt üst edilir. Her gün ya da 2 günde bir şişe alt üst edilerek karıştırılır. İlk başlarda şişe çok dolu olduğu için karışmayacaktır fakat zamanla zeytinler sıkışarak rahatça karıştırılmaya başlanacaktır. Zeytinleri karıştırmadan önce yavaş yavaş kapağını açarak gazını almayı unutmayın. Zeytin, turşu gibi şişeleri ilk defa açarken her zaman dikkatli olun havasını alarak açın yoksa basınçtan dolayı patlayabilir. Bir ayın sonunda zeytinler tatlanmaya başlayacaktır.

Olgunlaşan zeytini bir kaba çıkararak dökülen suyunu tekrar şişeye geri koyun. Zeytinin üstüne limon, zeytinyağı vb. ekleyerek tüketebilirsiniz. Siyah zeytin yerine Yeşil kırma zeytin yapmak isterseniz tarifimize göz atabilirsiniz. Kolay gelsin. AFİYET OLSUN . . .

You may also like...

Bir Cevap Yazın