Elma Sirkesi Nasıl Yapılır ?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır ? 1 – whatsapp image 2021 04 24 at 123137

Biz elma sirkesi nasıl yapılır? diye düşündük ve denemeye karar verdik. İlk defa elma sirkesi yaptık ve bu kadar kısa sürede bu kadar güzel olacağını düşünmemiştik. İlk fırsatta mutlaka denemelisiniz. Olmaz diye düşünüp korkmayın oluyor.

Cam kavanoz seçilmesinin önemi ; sirke oluşum aşamasında etkileşime girmektedir. plastik kaplarda bu plastikle bütünleşmektedir fakat camda bu durum söz konusu olmamaktadır.

Elma sirkesi Malzemeleri

  • 5-6 adet kırmızı elma ( doğal olmasına dikkat edin )
  • 1 litre su
  • 1 yemek kaşığı bal
  • Temiz bir bez
  • Cam kavanoz

Elma Sirkesi Yapılışı

Elmalar güzelce yıkandıktan sonra çekirdekleri ayıklanarak büyüklü küçüklü paralar halinde doğranır. İsterseniz sadece yediğiniz elmaların  kabuk kısımlarını da kullanabilirsiniz. Doğradığınız elmaları kavanoza doldurun biraz boşluk kalmasına dikkat edin. Üstüne su ve bal ekleyin. Suyu kavanoza çok doldurmayın elmalar suyu koydukça yukarı çıkacaktır.

 Kavanozun ağzını bağlayarak karanlık bir ortama koyun 2-3 günde bir ya da haftada bir aklınıza ne zaman gelirse bir tahta kaşık ile elmaları karıştırın. Yavaş yavaş sirke kokusu çıkmaya başlayacaktır. 1 ayın sonunda elmalarınız tam sirke kokusuna ulaşacaktır. Sirkenizi olduğunu kokusundan ve elmaların dibe çökmesinden anlayabilirsiniz. Elmalarınız dibe çökmüş ise sirke tamamdır. Önce rengi bulanık olacaktır tortusu dibe çökünce çok güzel bir sirke rengi ortaya çıkacaktır. Bir süzgeç yardımıyla cam bir kaba süzerek kullanabilirsiniz. üzüm sirkesini denemek isterseniz, Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır ? tarifimize göz atabilirsiniz. Kolay gelsin. AFİYET OLSUN . . .

You may also like...

Bir Cevap Yazın