Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır ?

Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır ? 1 – zum sirkesi 1

Buz dolabında bekleyen çok fazla üzümü değerlendirmek için harika bir yöntem. Belki ilerde artık sirke almayıp evde sürekli kendi sirkemizi yapabiliriz.

Üzüm Sirkesi Malzemeleri

  • Üzüm ( kabın büyüklüğüne göre yarıya gelecek şekilde )
  • 1 yemek kaşığı bal ( doğal olmasına dikkat edin )
  • 1 avuç bulgur veya nohut
  • 1 çay kaşığı tuz

Üzüm Sirkesi Yapılışı

Üzümlerin çürükleri ayıklanarak yıkanır. Sirke yapılacak kap temizlenir.  Cam kullanılması tavsiye edilir, fakat ben cam olmadığı için plastikte yaptım.

Kabın yarısına gelecek kadar üzüm doldurulur ve üstüne bal, bulgur veya nohut ve tuz ilave edilir. Üstüne de kaynatılıp soğutulmuş su eklenir. Su eklerken şişe iyice doldurulmamalıdır üzümlere yukarı çıkma payı bırakılmalıdır yoksa taşar.

Tüm malzemeler eklendikten sonra tahta kaşık ile karıştırılır ve üzeri bir bez ile örtülür. Asla kapak kapatılmamalıdır. Akla geldikçe ara sıra üzüm karıştırılmalıdır. Üzümler dibe çöktükten ya da yukarı çıktıktan sonra karıştırılma işlemine son verilmelidir.

Sirke kokusunu almaya başladıktan sonra isterseniz üzümlerini süzebilirsiniz. Üzümleri süzdükten sonra ağzı bez ile kapalı şekilde 20 gün beklenir ve üzerinde sirke anası denilen bir tabaka olur . Sirkeniz hazır olduktan sonra dibindeki tortuyu karıştırmadan saklama kabınıza süzerek tüketebilirsiniz. Daha keskin bir sirke elde etmek istiyorsanız 6-7 ay beklemelisiniz. Rengi kırmızı olan 2 hafta önce kurduğum sirkedir. elma sirkesi yapmak isterseniz Elma Sirkesi tarifimize göz atabilirsiniz. Kolay gelsin. AFİYET OLSUN . . .

You may also like...

Bir Cevap Yazın