İncir Kurutma – Bestel Nedir?

İncir Kurutma - Bestel Nedir? 1 – incir 2

Yazın çok fazla olan ve dayanma süresi çok az olan incirleri çöpe atmayalım. Kurutarak kışın tüketim için hazır hale getirelim. Hem kuruyemişimiz olur hem de dışarıdan kuru incir almayız.

İncir Nasıl Kurutulur ?

İlk olarak kurutacağınız incirin kurutmaya uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Kurutulmaya uygun bir incir değil ise 2 günde ekşiyip kurtlanacaktır. Marketlerden aldığımız incirler gibi her incir kurumamaktadır. Bu yüzden farklı şekillerde kurutmak gerekir.

Toplamış olduğunuz incirleri ayırarak açın içinin komple görünmesini sağlayın. Daha sonra bu incirleri güneş gören bir yere bezin üstüne sererek kurutun.

İncir kuruturken aromalı olmasını ve kuruma sırasında kurt, sinek, karınca gelmemesi için incirleri dağdan toplanmış dağ kekiğinin üstüne sererek kurutuyoruz. Böylece hem alttan hava alıyor daha çabuk kuruyor, hem de haşereler gelmiyor. Yerken zaten inanılmaz bir lezzet oluyor. İncirleri yerken o ağızda oluşan çıtırtı ve üstüne yapışmış olan bir tane kekik yaprağı ağzınıza geliyor. Kışın incirleri yediğiniz zaman sanki bahçede dalından koparıp direk yiyormuşsunuz hissiniz yaşıyorsunuz.

Kuru incir Nasıl Saklanır ?

Kurutulmuş inciri saklamanın en iyi yolu buz dolabıdır. Buz dolabına koyarak saklayın ya da derin dondurucuya atın, gerektiği zaman çıkartıp kullanın.

Bestel Nedir , Nasıl yapılır ?

Bir başka saklama yöntemi ise Antalya yöresine ait olan Bestel yapımıdır. Şeker ve su kaynatılır daha sonra tüm incirler içine katılarak güzelce yorulur. Şekerli su değmemiş yeri kalmamalıdır( yoksa kurtlanır ). Tüm incirler bittikten sonra bidonlara ya da kavanozlara elle güzelce bastırarak doldurulur. Kışın tüm aile sobanın başında toplanmış iken bidon açılır ve içinden incirler çıkartılarak yenir. Kolay gelsin. AFİYET OLSUN . . .

You may also like...

Bir Cevap Yazın