Bamya Nasıl Kurutulur ?

Bamya Nasıl Kurutulur ? 1 – whatsapp image 2020 04 27 at 14 07 37

Bamya Türk mutfağında yemeği oldukça sevilen bir sebzedir. Tazesi kadar kurusu da tercih edilmektedir. Özelikle Konya da çok fazla çorbası yapılmaktadır. Yazın pişirecek şeyler buluyoruz fakat kışın ne pişireceğiz diye kara kara düşüyoruz. Bu sırada yazdan kuruttuğumuz sebzeler imdadımıza yetişiyor.

Bamyayı kurutmak için büyük küçüklüğü önemli değildir. Yenilebilecek olan her bamya kurutulabilir. Ama siz hangi büyüklükte bamya seviyorsanız onu kurutun. Ben bahçede toplanmamış unutulmuş olanları değerlendirmek için kuruttum. İlk olarak bamyaları ayıklayın. Daha sonra baş kısımlarını pişirecek şekilde kesin. Sağlam bir ipe iğne ile dizin. Ne çok yukarıdan ne de bamyanın ortasından geçirin iğneyi. Şapka yerinin hemen altından dizin. Yukarıdan dizerseniz ipten düşer. Güneş gören bir yere asın. İşte bamya kurutmak bu kadar kolay ve basit.

Kuru bamya yemeği normal bamyaya göre daha güzel olmakta ve o kaygan yapısı pek oluşmamaktadır. Kışın kurutulmuş bamya yemeğinin içine biraz da kavurma ya da kuşbaşı et atınca tadından yenmez. Kolay gelsin. AFİYET OLSUN . . .

You may also like...

Bir Cevap Yazın