Ekşimiş Kefir İçilir mi ?

Ekşimiş Kefir İçilir mi ? 1 – kefir 1

İlk olarak bozuk kefir ile ekşimiş kefiri ayırt ediniz. Kefir oldukça sağlıklı ve probiyotiği çok yüksek bir içecektir. Faydaları neredeyse saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Kimisi evinde kendisi yaparken kimisi de marketten hazır kefir alıp tüketmektedir ( İlk fırsatta bende kefir mayası alıp deneyeceğim. ) Tadı ekşi ayran gibi biraz sulu yoğurt kıvamındadır. Kefir şişesi açıldıktan sonra 2-3 gün içinde tüketilmelidir yoksa ekşimektedir. Ekşiyen kefirde probiyotik sayısı artmış demektir içebiliyorsanız içmelisiniz. Bozulmuş kefiri içmemeye dikkat edin zaten şişenin kapağını açınca bozulmuş olduğunu anlarsınız tadı kötü geliyorsa içmeyin. Unutmayın en iyi laboratuvar burnumuzdur, burnunuza kokusu kötü gelen hiç bir şeyi yiyip içmeyin. Peki ekşimiş kefiri ne yapacağız o kadar sağlıklı bir içeceği dökelim mi ? HAYIR . . .

Ekşimiş Kefirden Ne yapılır ?

Kefirin ekşimesi açıldıktan sonra 1-2 günü bulmaktadır. Şişeyi açtığınızda asit sesini duyarsınız ve kulağınızı şişeye yaklaştırdığınızda köpürme sesini işitirsiniz. İşte tam bu durumda içemiyorsanız kefiri bir tencere doldurarak pişirin.

Tencereye koyduğunuz kefirin içine biraz da yoğurt suyu ekleyerek iyice ayrışmasını sağlayın. Kefiri pişirirken içine 2 yemek kaşığı da tuz ilave edin, pişen kefirin suyu sarıya dönünce bir bez ya da kullanmadığınız tülbente dökerek süzün. Çok güzel ve lezzetli bir lor peynir elde edeceksiniz. Ben 1 litrelik kefiri pişirdim bu kadar peynir çıktı. Bu peyniri böreklerde, tereyağlı yumurta yaparken ve makarnalarda kullanabilirsiniz. Kolay gelsin. AFİYET OLSUN . . .

You may also like...

Bir Cevap Yazın