Üzüm Reçeli

Üzüm Reçeli 1 – whatsapp image 2020 04 13 at 17 37 31 1

Tarifi standart bir ölçüye göre yazdım benim yaptığımda miktar çok fazlaydı. Sizde üzümün miktarına göre aynı ölçüde malzemeleri azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Üzüm Reçeli Malzemeleri

  • 1 kg çekirdeksiz üzüm ayıklanmış
  • Yarım kg toz şeker
  • Yarım limon suyu
  • 2-3 su bardağı su
Üzüm Reçeli 2 – whatsapp image 2020 04 13 at 17 37 33

Üzüm Reçeli Yapılışı

Üzüm reçeli hem kolay yapılır hem de evdeki ya da bahçemizde ziyan olmaya yaklaşmış üzümleri çürüyüp atmadan reçelini yaparak değerlendirebiliriz.

Üzümler çekirdeklerinden ayrılır, güzelce yıkanır . Şeker üzümün üstüne eklenir. Ben bir gece dolapta bekletiyorum böylece üzümler suyunu iyice salıyor ve çok su eklemeye gerek kalmıyor. Su da eklenip direk pişirmeye bırakılır. Üzümler kaynamaya başlayıp üstünde köpük oluşmaya başlayınca köpüklerini almalıyız.( şekerlenmemesi için ) Yüksek ateşte değil de kısık ateşte reçeli kaynatmaya devam edin. Reçelin kıvama geldiğini anlamak için kaşığın ucunda biriken son damlaya bakın eğer kıvamlı ise reçel olmuştur. Ocaktan almaya yakın içine limon suyunu ekleyiniz. Çok kaynar sıcaklığı geçtikten sonra  kavanozlara doldurup kavanozları ters çevrin ( doğal vakum oluşması için ) serin ve kuru yerde muhafaza ediniz. Kolay gelsin. AFİYET OLSUN . . .

You may also like...

Bir Cevap Yazın