Meyve değerlendirme: Yeni dünya meyve suyu

Meyve değerlendirme: Yeni dünya meyve suyu 1 – yeni dunya meyve suyu 6
Meyve değerlendirme: Yeni dünya meyve suyu 2 – yeni dunya meyve suyu 6
Yeni dünya meyve suyu

Yaz aylarının vazgeçilmezi soğuk içeceklerdir. Biz de ağaçtan toplanmış ama yenmeyen kararmaya yüz tutmuş yeni dünyaları dökmek yerine değerlendireceğiz.
Çocuklarımıza okuldan, oyundan gelince asitli içecekler vermek yerine kendi yaptığımız sağlıklı meyve sularından neden vermeyelim ki ?

Yeni Dünya Meyve Suyu Malzemeler

  • 4 kg yeni dünya
  • 8 yemek kaşığı şeker
  • Üzerini geçecek kadar su ( daha sonra ilaveler yapacağız )

Yeni Dünya Meyve Suyu Yapılışı

Yeni dünyaların saplarını koparıp yıkıyoruz. Daha sonra çekirdekleri ve çiçek yerlerini ayıklıyoruz. Meyvemiz yarıyarıya azalacaktır. Meyve suyu yapacağımız için kabuğunu soymaya gerek duymuyoruz. ( Posasını komposto olarak tüketmek istiyorsanız soyun)
Ayıkladığımız yeni dünyaların üstüne şekeri ekleyip 5 dakika bekliyoruz. ( biraz suyunu salması için )
Derin bir tencereye döküp üstünü geçinceye kadar soğuk su ilave ediyoruz (hemen kaynamayıp aromasını suya geçirmeli)
Kaynama sırasında köpük oluşursa alıyoruz.
Yeni dünyalar kaşıkla bastırınca kopacak şekle gelinceye kadar pişiriyoruz. Dilerseniz bir kaç tane de karanfil atabilirisiniz.
Sürekli kaynadığı için suyu azalacak tencere doluncaya kadar sıcak su ilavesi yapabilirsiniz. Şeker eklemeyin yeterli gelecektir. Tekrar kaynamaya bırakın . 10 dakika kaynadıktan sonra ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz. Süzgeçten suyunu geçirip şişelere dolduruyoruz. Ben tadının çok kıvamlı olmasını istediğim için suyunu az döktüm. 2 şişe çıktı. Meyve suyumuz hemen tüketilmeyecekse ekşimemesi için küçük şişelere koyup buzluğa atabiliriz. Böylece istediğimiz zaman çıkarıp pikniğe götürebiliriz ya da eridikten sonra taze olarak içebiliriz. Şifa olması dileğiyle, afiyet olsun.

Bilgi:

6 adet yenidünya 1 porsiyon etmektedir.
A, C ve B vitaminleri bakımından oldukça zengindir. İçerisinde portakal kadar C vitamini bulundurur. Soğuk algınlığı yaşadığımız dönemlerde tüketebiliriz. Lif ve mineral deposudur. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemine etkisi çoktur. Özellikle kabızlık sorunu olanların belli bir miktarda tüketmesi önerilir. Böylece bağırsakları daha düzenli bir şekilde çalışacaktır

Diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir. Kan şekerini birden yükseltmediği için tokluk hissi verir. Aniden bastıran açlık krizlerinin ve tatlı krizlerinin önüne geçer ve zayıflamaya yardımcı olur. Antioksidan özelliğinden dolayı cildi yeniler, hücre onarımını hızlandırır. Sakinleştirici etkisi vardır. Kusma gibi problem yaşadığımızda kusmayı durdurmaya yardımcı olabilir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın