Kurut Nasıl Yapılır ?

Kurut Nasıl Yapılır ? 1 – kurut 2

Kurut eksiden insanların yoğurdu yanında rahat taşıyabilmesi için yapılmış bir yiyecektir. Yoğurdun suyunu iyice uçurarak hem bozulmayacak hem de taşınması oldukça kolay hale getirilecektir.

Kurut Malzemeleri

  • 2-3 su bardağı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Kurut Yapılışı

Yoğurdumuzu süzme yoğurt haline getiriyoruz. Elimizdeki yoğurt süzme ise direk kurut yapımına geçebiliriz. Oldukça kıvamlı bir süzme yoğurt olması gerekmektedir. Yoğurdun içine tuz koyduktan sonra bir kaşık ile iyice karıştırılır. Daha sonra mandalina büyüklüğünde parçalar alınarak ıslatılmış elde yuvarlanır. Bu aşamada çok uğraşmadan sadece yoğurdu yuvarlamaya çalışmalıyız, şeklinin düzgün olmasına gerek yoktur. Yoğurt su ile temas ettiği için hemen sulanacak ve ele yapışacak hale gelecektir. Daha sonra yuvarladığımız yoğurtları düz bir tepsi, tabak vb. üzerine peçete koyarak birbirine değmeyecek şekilde diziyor ve güneş gören bir yere üstü örtülü şekilde koyuyoruz. (Üstünü örtmez isek toz, böcek gibi şeyler hemen yapışabilmektedir.

Kurut Kaç Günde Kurur ?

Havanın sıcaklığına göre 1 hafta veya 10 gün içinde kurumuş olmaktadır.

Kurut Nasıl Saklanır ?

Yapmış olduğumuz kurutuları bir bez torbada ya da kavanozda saklayabiliriz. hazır olan kurutların üstünde istenmeyen bir şeyler yapışmış ise bıçak ile sıyırarak atabilirsiniz.

Kurut Nerelerde Kullanılır ?

Kurut makarnalarda, eriştenin üstüne rendelenerek, ayran yapmak için, süzme yoğurt yapımında, yoğurtlu tarhana çorbası yapımında, yoğurt kullanılan çoğu yemekte kullanılmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın