Mitsubishi Lancer Termostat Sorunu ve Değişimi

Mitsubishi Lancer termostat sorunu

Aracım Mitsubishi 1.5 invite otomatik 2008 model (Köpek balığı kasa).

Yaşadığım Problemler;

  • Hararet düşmesi
  • Lpg yüksek süratlarda sarsıntı, tekleme ve vuruntu
  • Lpg’de yakıt artışı
  • Araçta kararsız çalışma

Aracımın göstergesini her zaman hararet gösterecek şekilde ayarlar ve genelde takip ederim. Yaz başlangıcında uzun yokuş inişlerinde göstergede hararetin düştüğünü farkettim. Yaz aylarına yaklaştığımız ve sadece çok inişli ve uzun yollarda kısa süreli olduğu için kışa doğru termostat değiştiririm düşüncesinde idim.

Otobanda yüksek limitlerde giderken aracın teklediğini hissettim ama hafifti. Benzine alınca aniden düzeliyordu. Lpg bitiyor ondan olabilir diye düşündüm ve doldurdum. Ancak araç sarsıntıyı artırdı ve hızı düşürdüm hararet biraz daha düzelince düşük hızda ilerledim sorun yaşanmadı.

Sonrasında termostatı yan sanayi olarak satın aldım ve değiştirdim. Araştırmalarım sonucunda orjinal harici sorunun devam ettiğini söylüyordu herkes. Bende kısa sürede ve hemen çözmek istediğim için direk alabileceğim yan sanayi termostatı aldım ve kendim değiştirdim.

2 hafta kadar herşey sorunsuzdu ancak 2 hafta sonrasında neredeyse hararet hep diplerdeydi. Lpg geç devreye giriyor ve araçta boğuluyordu. Sebebi lpg regülatörü sıcaklık yeterli olmadığı için gaz formu bozuluyordu.

Orjinal olarak servisten satın aldım ve değiştirdim şuan arac tam formuna ulaştı.

Detaylar videoda.

Translated English text:

My car is a 2008 Mitsubishi 1.5 invite automatic (shark case).

Mitsubishi Lancer Thermostat Replacement

Problems I’ve been having;

  • Coolant temperature drops
  • Shaking, misfiring, and knocking at high speeds on LPG
  • Increased fuel consumption on LPG
  • Unstable running in the car

I always set my car’s gauge to show the coolant temperature and generally follow it. I noticed that the coolant temperature was dropping on the gauge in long downhill slopes at the beginning of summer. I thought I would change the thermostat in the winter as it was only short-term on very steep and long roads as we approached the summer months.

While driving at high speeds on the highway, I felt the car misfire but it was light. I thought the LPG might be running out, so I filled it up. However, the car increased the shaking and I reduced the speed, the coolant temperature improved a little, and I continued at low speed without any problems.

Afterwards, I bought an aftermarket thermostat and replaced it. As a result of my research, everyone said that the problem would continue outside of the original. Because I wanted to solve it quickly and immediately, I bought the aftermarket thermostat that I could get directly and replaced it myself.

Everything was fine for about 2 weeks, but after 2 weeks, the coolant temperature was almost always low. The LPG was delayed and the car was choking. The reason was that the LPG regulator was not hot enough and the gas form was deteriorating.

I bought the original from the service and replaced it, and now the car is in its full form.

Details are in the video.

I hope this is helpful! Let me know if you have any other questions.

You may also like...

Bir Cevap Yazın