Evde Meyve Kurutma

Evde Meyve Kurutma 1 – meyve 2

Her meyve sebzenin kurutulması mümkündür. Kurutacağınız meyveleri ilk olarak güzelce yıkayın ve kabuklarını isteğinize göre soyun. Daha sonra çok kalın olmayacak şekilde ince dilimleyin. Dilimlenen meyveleri bir bezin üstüne birbirine değmeyecek şekilde dizin. Gölgede de kurutabilirsiniz ama güneşte kurutursanız daha kolay kuruyacaktır. Üst tarafı kuruyunca tüm meyveleri tersini çevirin . tüm meyveler iyice kuruyuncaya kadar kontrol edin.  Kuruttuğunuz meyvelerin kabuklarını atmayın onları da kurutup çayını yapınız. Tatlı krizine girdiğimiz zaman kuru meyveler imdadımıza yetişmektedir.

Ayva Kurutma

Ayvaları yıkayarak kabuklarını soyun ve çekirdeklerini çıkarın. Kabuklarını da ayrı bir yere alarak kurutun. Ayva çabuk küflenebilmektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca ince dilimlemeye çalışın.

Erik Kurutma

Her çeşit erik kurumamaktadır. Kuruyan eriği bulup kurutmanız gerekiyor. Eriklerin çekirdeklerini çıkartmak için uğraşmayın yoksa erikler ezilir ve güzel olmaz. Erikleri kesinlikle güneşte kurutmalısınız . çok sulu bir meyve olduğu için kuruması uzun zaman alacaktır.

Elma Kurutma

Her çeşit elmayı rahatlıkla kurutabilirsiniz. Elmaları ister kabuklu ister kabuğunu soyarak kurutun. Elmaların üstte kalan yüzeyleri kurudukça tersini çevirin ve birbiriniz üstüne gelmemesine dikkat edin.

İncir Kurutma

İncir kuruturken ağzını açarak kurutun çünkü kurutmalık incir çok başkadır. İncirleri de güneşte kurutun yoksa ekşir ya da kurtlanır. Daha detaylı bilgi için . . .  . . .  . . .

Bir Cevap Yazın